• Szkoła pamięta

          • Nasza szkoła po raz kolejny wzięła udział w akcji Szkoła Pamięta. W tym roku przedstawiciele klas ósmych złożyli kwiaty i zapalili znicze pod pomnikiem upamiętniającym ofiary Tragedii Górnośląskiej. Uczniowie poznali historię mieszkańców Wilkowyj i Tychów, którzy w 1945 roku zostali wywiezieni do morderczej pracy na terenie Związku Sowieckiego. 

             

             

          • ESA - Edukacyjna Sieć Antysmogowa

          • Edukacyjna Sieć Antysmogowa to akcja zorganizowana przez NASK – Państwowy Instytut Badawczy wspólnie z OSE – Ogólnopolską Siecią Edukacyjną, w którym bierze udział nasza szkoła. W ramach projektu na budynku szkoły przy głównym wejściu został zainstalowany zestaw pomiarowy do badania jakości powietrza.

            W ramach projektu nauczyciele otrzymają materiały szkoleniowe i filmy. Biorą również udział w szkoleniach i webinarach, dzięki którym pogłębiąją swoją wiedzę na temat zanieczyszczenia powietrza i poznają zadania, które czekają na nich w czasie realizacji projektu. W klasach poprowadzone zostaną ciekawe warsztaty i zajęcia z zakresu tematyki czystego powietrza.

            O programie:

            Edukacyjna Sieć Antysmogowa (ESA) to projekt edukacyjno-informacyjny realizowany przez NASK we współpracy z Polskim Alarmem Smogowym (PAS).

            To, w jakim środowisku będziemy żyć, zależy od nas samych. Chcemy mieć na to realny wpływ, podejmować świadome i odpowiedzialne decyzje. Dlatego pracujemy nad poprawą stanu powietrza, nad tym, by nasze otoczenie było przyjazne dla nas i dla naszych dzieci. Na wspieraniu tych właściwych postaw, i to zarówno u najmłodszych, jak i dorosłych, koncentruje się Edukacyjna Sieć Antysmogowa, wykorzystując do tego dostępne w szkołach bezpieczne technologie” – mówi Janusz Cieszyński, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

            Dane zbierane przez czujniki będą na bieżąco przesyłane do centralnego serwera i uśredniane w 5-minutowych okresach pomiarowych. W pobliżu placówki aktualny odczyt będzie widoczny dla społeczności szkolnej i mieszkańców miejscowości dzięki zainstalowanej na budynku tablicy informacyjnej – wyświetlać się na niej będzie aktualna wartość stężenia pyłu PM2,5 na zewnątrz szkoły. Dane będą także prezentowane na stronie esa.nask.pl.

            „Edukacyjna Sieć Antysmogowa to projekt unikalny na skalę europejską, który łączy dwa ważne obszary: edukację ekologiczną i edukację cyfrową. Uczniowie z 1,2 tys. szkół będą korzystać z pomiarów jakości powietrza, dzięki zainstalowanym na budynkach placówek czujnikom. Będą również uczestniczyć w zajęciach o smogu z wykorzystaniem cyfrowych materiałów, które będą udostępnione szkołom za pośrednictwem platformy e-learningowej eduESA” – dodaje Janusz Cieszyński, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

          • Mobilne #LaboratoriaPrzyszłości

          • Aby w pełni wykorzystać zakupiony sprzęt w ramach projektu "Laboratoria przyszłości" i wspólnie podnosić kompetencje uczniów i nauczycieli zgłosiliśmy szkołę do projektu "Mobilne laboratoria przyszłości". W ramach projektu w szkole odbyły się już 2 tury warsztatów dla klas:

            DRUK 3D - wprowadzenie w świat druku 3D na przykładzie drukarki filamentowej. Uczniowie zapoznali się z budową drukarki, własnościami wydruków oraz typami materiałów, z których można drukować. Poznali również szerokie zastosowania druków 3D od prostych zabawek po drukowanie protez czy budynków.

            JAK WIDZI KOMPUTER? - sztuczna inteligencja - wprowadzenie w świat rozpoznawania obrazu na przykładzie prostego programu do rozpoznawania gestów. Uczniowie zapoznali się z zagadnieniami związanymi z rozpoznawaniem obrazów oraz zasadami wykrywania kształtów z użyciem sieci neuronowej. 

          • Pedagog poleca

          • Jak wspierać nieśmiałe dziecko? Czym jest nieśmiałość? Skąd ona się bierze i jakie jest jej podłoże? Na te pytania odpowie psycholog Katarzyna Czekierda-Pieciuk, która na co dzień pracuje z nastolatkami.Webinar będzie okazją do zastanowienia się nad emocjami, które towarzyszą osobom posiadającym trudności z wyrażeniem opinii na tle grupy.Termin: środa 26.10.2022 r. o godz. 18:00Aby wziąć udział należy się zapisać korzystając z linku:https://liblink.pl/K1offiHqz7

          • Pedagog zaprasza

          • Pedagog zaprasza Rodziców na środowy webinar o godz. 18:00, organizowany przez Uniwersytet Dzieci: Jak nauczyć dziecko mierzenia się z porażką?Podczas webinaru dowiesz się:- dlaczego błędy i porażki są niezbędne w procesie uczenia się,- jak rozmawiać z dzieckiem o jego błędach w różnych sytuacjach życiowych,- jak wspierać je w radzeniu sobie z trudnymi emocjami związanymi z porażką.Prowadząca: mgr Anna Pactwa (psycholog, nauczyciel, trener).Link do zapisu (12.10.2022 r. godz. 18:00):https://liblink.pl/iYzGSHhull

          • Przedszkole - Dwujęzyczne Dzieci

          • W bieżącym roku szkolnym wszystkie trzy grupy przedszkolne zostały objęte Ogólnopolskim Programem Powszechnej Dwujęzyczności "Dwujęzyczne Dzieci". Grupie "Krasnale" pomagają w angielskim wesołe żuczki Baby Beetles, natomiast dwie starsze grupy "Poziomki" i "Jagódki" uczą się wraz z Tomem i Kerry.

            Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w galerii: Przedszkole - Dwujęzyczne Dzieci.

          • Wycieczka. Klimczok. Szyndzielnia.

          • Dnia 28 września klasy 5,6 i 7 wybrały się na wycieczkę do Bystrej. Celem wyjazdu było poznanie walorów przygodniczych, historycznych i kulturowych Beakidu Śląskiego. Uczniowie wraz z nauczycielami oraz Panią przewodnik udali się na spacer po górach. Dotarliśmy do schroniska na Magurce, dalej podążaliśmy szlakiem który zaprowadził nas na szczyt Szyndzielni. Dobre humory dopisywały wszystkim podczas wycieczki, zmęczeni ale szczęśliwi wróciliśmy wieczorem pod szkołę. Na długo zapamiętamy ten wyjazd

          • Zaproszenie dla rodziców

          • Pedagog szkolny zaprasza zainteresowanych rodziców przedszkolaków i uczniów klas I-III na prelekcję w ramach Akademii Świadomego Rodzica na temat Regulacja emocji - jak wspierać dziecko w radzeniu sobie ze stresem. Techniki relaksacyjne i elementy mindfulness, która odbędzie się 30.09.2022 r. o godzinie 16.15. na terenie  Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Tychach (ul. Andersa 16).

          • Zaproszenie dla Rodziców Pierwszoklasistów

          • Pedagog szkolny zaprasza Rodziców Pierwszoklasistów na dzisiejszy bezpłatny webinar organizowany przez Uniwersytet Dzieci:Jak wspierać dziecko w przejściu z przedszkola do szkoły?Podczas webinaru dowiesz się:- czym jest lęk separacyjny dziecka,- jak pomóc dziecku w przejściu z etapu zabawy do etapu nauki,- jak wspierać pierwszoklasistę w pierwszych doświadczeniach i wyzwaniach szkolnych.Link do webinaru:https://liblink.pl/n18esxkK6H

          • ZAPROSZENIE DLA RODZICÓW

          • Pedagog szkolny serdecznie zaprasza Rodziców na bezpłatny webinar:Jak być uważnym rodzicem?Uważne rodzicielstwo jako sposób na zrozumienie siebie i pogłębienie relacji z dzieckiem. Kiedy: 27 września (wtorek), godz. 20.00. Prowadząca: Agnieszka Pawłowska - psycholożka, coach  oraz trenerka uważności i współczucia, autorka serii książek dla dzieci Kraina uważności.Link do zapisu:https://liblink.pl/Do8AsBJKs8

          • Narodowe Czytanie

          • 5 i 6 września odbyła się 11 edycja ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie, wydarzenia propagującego literaturę polską. W tym roku obchodzimy dwusetną rocznicę wydania zbioru poezji Adama Mickiewicza Ballady i romanse. To właśnie te utwory zostały wybrane do wspólnej lektury.  Uczniowie wzięli aktywny udział w tym wydarzeniu. Nasza szkolna edycja Narodowego Czytania odbyła się 6 września na lekcjach języka polskiego. Uczniowie poszczególnych klas odczytali na głos utwory: Pani Twardowska, Powrót taty, Pierwiosnek, Romantyczność, Świtezianka. Wykorzystaliśmy także nowoczesną technologię. Czytane teksty wyświetlane były na tablicach multimedialnych, dodatkowo klasy IV-VI przeszły przez wirtualny Escape Room (odkrywcy przenieśli się do 1822 roku, rozwiązywali zagadki i zdobywali kod do sejfu, w którym ukryty został rękopis Ballad i romansów).  Dzieci klasy 8a wykonały też dekorację do zdjęcia w stylu romantycznym. Na parterze szkoły, przy bibliotece powstała gazetka tematyczna prezentująca plakat akcji Narodowego Czytania, wybrane cytaty z utworów Adama Mickiewicza oraz informacje ogólne o tomie wydanym w 1822 roku.Uczniowie chętnie wzięli udział w tym wyjątkowym przedsięwzięciu.

          • Rozpoczęcie roku szkolnego

          • Nowa galeria Rozpoczęcie roku szkolnego została dodana do albumu fotograficznego

            Pierwszego września rozpoczęliśmy nowy rok szkolny. Uczniów, Grono Pedagogiczne i Rodziców powitała Pani Dyrektor, mgr Małgorzata Szeligiewicz. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z uroczystości.

          • Wyróżnienia w konkursie "Rysuj wierszem"

          • Miło nam poinformować, że dwie uczennice klasy 2, Alicja Wiechuła i Aniela Świeca, zdobyły wyróżnienia w konkursie plastycznym "Rysuj wierszem". Konkurs organizowany był przez Szkołę Podstawową im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego STO w Tychach.

          • Klasa IIa w Sztolni Królowa Luiza

            24 kwietnia uczniowie klasy drugiej odwiedzili Sztolnię Królowa Luiza w Zabrzu. Wycieczkę zaczęli od odwiedzenia PARKU 12C - Park 4 żywiołów. To plenerowa wystawa, która nawiązuje do zagadnień związanych z 4 żywiołami i energia alternatywną. Dzieci zwiedzały takie atrakcje, jak: maszt meteorologiczny, wielki labirynt nawiązujący układem ścianek do budowy chemicznej węgla, rów poszukiwawczy z repliką płytkiego szybu, stanowisko do komunikacji z użyciem alfabetu Morsea, świat wodny ze śluzami, turbinami i tamami. Następnie odbył się główny punkt wycieczki, czyli zejście do podziemi kopalni. Uczniowie wcielili się w rolę górnika i na własnej skórze odczuli trudy pracy pod ziemią. Otrzymali prawdziwy strój roboczy i ekwipunek w postaci kasku z lampą górniczą. Poznali realia pracy w kopalni, wykonali różne zadania tj.: urabianie węgla kilofem, cięcie drewna, a także wzięli udział w improwizow

          • Akademia z okazji świąt majowych

            29.04.2024 r. odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Wspólnie odśpiewaliśmy hymn państwowy a uczniowie klas V i VI wytłumaczyli kolegom i koleżankom, dlaczego świętujemy rocznicę tego wydarzenia. Objaśnili również pojęcia, które każdy z nas powinien w sobie pielęgnować: wolność, naród i ojczyzna.Podczas akademii nawiązaliśmy także do 20. rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Nasze wspaniałe przedszkolaki odśpiewały dla nas Odę do radości, czyli hymn Unii Europejskiej.

          • Asy z trzeciej klasy

            24 kwietnia w międzyszkolnym konkursie "Asy z trzeciej klasy" reprezentowali naszą szkołę przedstawiciele klasy trzeciej: Aniela Toman oraz Filip Szymański. Rywalizowali dzielnie ostatecznie zdobywając IV miejsce.

            Gratulujemy

          • Konkurs "Pierwsza pomoc"

            16 kwietnia czworo ósmoklasistów wzięło udział w konkursie organizowanym w Zespole Szkół nr 5 w Tychach. W zawodach trzeba było wykazać się wiedzą teoretyczną oraz umiejętnościami praktycznymi z zakresu pierwszej pomocy. Z wielką przyjemnością pragniemy ogłosić, że uczennica naszej szkoły - Kaja Mizera zdobyła w konkursie II miejsce w kategorii szkół podstawowych. Gratulujemy!

          • Dzień Ziemi

            22 kwietnia obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Ziemi. Dlatego też z tej okazji młodsze klasy rozwiązywały łamigłówki ekologiczne, a klasy starsze sprzątały wilkowyjski las.

            Klasa 3a wspólnie z Panią Anną Szymańską świętowała Dzień Ziemi poprzez rozwijanie z uczniami umiejętności współpracy oraz kreatywnego myślenia. Wszyscy świetnie się bawili.

          • Akcja "Żonkile"

            19 kwietnia upamiętnialiśmy kolejną rocznicę wybuchu powstania w Getcie Warszawskim. Z tej okazji nasza szkoła wzięła udział w akcji "Żonkile". Uczniowie dumnie nosili przypięte na piersi żonkile - symbol powstania w Getcie Warszawskim. W tym dniu lekcje historii były poświęcone wydarzeniom z 1943 roku. Koordynatorem akcji była Pani Barbara Gąsiorek.

          • Dobre wychowanie - apel

            "Proszę", "Dziękuję", "Przepraszam", a także "Dzień dobry" oraz "Do widzenia" - te małe słowa o wielkim znaczeniu przypomnieli uczniowie klasy I A recytując wiersze o dobrym wychowaniu i kulturalnym zachowaniu się. Brawa dla naszych pierwszoklasistów, którzy występowali przed uczniami całej szkoły na szkolnym apelu. Przypomnieli zasady kulturalnego zachowania jak i wiele innych ważnych kwestii takich jak: wzajemna pomoc koleżeńska, pomoc słabszym oraz starszym osobom, szacunek dla innych wokół nas.

          • Let's read in English

            Księgozbiór naszej biblioteki wzbogacił się o paręnaście nowych książeczek w języku angielskim . Są to uproszczone wersje lubianych bajek i adaptacje znanych lektur.

            Zachęcamy do czytania! Czytanie książki w języku obcym jest najlepszym sposobem na poznanie bogatego słownictwa oraz konstrukcji gramatycznych w kontekście. Czytanie sprzyja zapamiętywaniu słów i wyrażeń. Ciekawe historie i piękne ilustracje przyciągają uwagę i motywują do lektury. Zapraszamy do biblioteki!

          • Nasze osiągnięcia

            Z dumą informujemy, iż dwie uczennice naszej szkoły zostały nagrodzone w międzyszkolnym konkursie plastyczno-językowym. Maja Urbanek i Maja Janowska z klasy 3a otrzymały wyróżnienie w konkursie
            pt. „Mój słowniczek” edycja 2024. Serdecznie gratulujemy!

          • 'HAPPY EASTER' rozstrzygnięcie konkursu.

            Z radością informujemy, że laureatami w szkolnym konkursie na anglojęzyczną kartkę świąteczną HAPPY EASTER zostali: Antonina Głuszek (1a), Błażej Ścieszka (1b), Iga Kowalska (2a), Patrycja Skrzypczyk (3a), Patryk Matusik (3a). Wyróżnienia otrzymali: Aleksandra Cielniaszek (1a), Maja Derkacz (2a), A. T. 'Wilczek' (3a), Amelia Krzyżowska (4a) oraz Wojciech Wittek (4a). Gratulacje!!!

          • Muzyka w Aukso cz. II

            11 kwietnia uczniowie klas I–VIII wybrali się po raz kolejny do Mediateki na drugą część koncertu edukacyjnego pt. „Muzyka jest w brzuchu i w zepsutym komputerze”. Podczas koncertu dowiedzieliśmy się, że ciało to instrument, na którym można grać nie gorzej niż na skrzypcach czy pianinie. Wysłuchaliśmy utworu muzyka i poety Henriego Chopina, który zachwycał się odgłosami wydawanymi przez ciało człowieka, jak również kompozytora Kima Cascone'a, dla którego najważniejszym narzędziem pracy jest komputer. Uczniowie aktywnie włączyli się w muzykowanie razem z muzykami AUKSO.

    • Kontakty

      • Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1 w Tychach
      • 32 227 22 40 Prosimy o kontakt pod numer: 887 456 252
      • ul. Leśna 66 43-100 Tychy Dzielnica: Wilkowyje Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych